Pazar, Eylül 10, 2017

HAMAK FESTİVALİ

HAMAK FESTİVALİ
“Sallanırken Esneyen Festival”
Adına duyunca “ilginç bir festival” diye düşünmeden edemiyor insan. Koordinatörlerin aklına iyi ki böyle bir fikir gelmiş, iyi ki böyle bir festival düzenleyelim demişler. Ben beğendim :) Devamını dilerim. Önümüzdeki senelerde festival alanının çok daha organize, çok daha kalabalık, çok daha renkli olacağına eminim. Müzik Festivali’nin birinci senesi ile bu gününü kıyasladığımda, Hamak Festivali’nin de aynı ışığa ve potansiyele sahip olduğunu görüyorum.
Sanırım, yaz mevsimi biterken takvimimizdeki son Pazar günlerinin en gözde aktivitesi: “miskinleşmek”. Hem yazdan mütevellit denize-havuza-kuma-güneşe doymuş oluyorsunuz, hem kavurucu sıcaklardan payınıza düşeni alıp yeteri kadar bunalmış hem de serinlikler/soğuklar gelmeden kavurmayan tatlı sıcak günlerin tadını çıkarmak istiyorsunuz, hem Pazar günü dert-tasa-yeme-içme bir yana yan-gel-yat keyfi yapayım diyorsunuz, hem şehirde olup akşamüstüne/akşamına yapacaklarınızdan geride kalmak istemiyorsunuz, hem açık alan olsun temiz hava olsun ama etrafta uçuşan böcektir sinektir olmasın diyorsunuz; ve karşınıza böyle bir festival çıkıyor! Bir nevi evren size bir paket program hazırlayıp sunuyor. Nilüfer Belediyesinin farklı festival felsefesiyle doğan bu yeni festivalimiz Bursa’mıza hayırlı olsun. 
Evde minik bir çocuk olduğu için hafta içi ile hafta sonu güne başlama/uyanma saatlerimizde pek farklılık olmuyor –en azından benim için-, hele Pazar günü, güne brunchla başlayayım ??? diyemediğim gibi yazarken de yüzümde bir gülümseme bile beliriveriyor :) Hal böyle olunca Pazar sabahı erken saatlerde güneşe selam ederken, evde kahvaltı da erken saatlerde hazırlanmış oluyor. Pek Pazar günü konseptine uymasa da erken kalkar erken yol alır diyerek biz de kahvaltımız bitince hemen hamaklarımıza el attık. Ve miskinleşme saatimizi hamakta sallanırken geçirmeye karar verdik.
Balat Atatürk Kent Ormanına doğru yola koyulduk. Festival başlama saati programda 10:00 olarak belirtilse dahi, sizler alanın kent ormanı olmasından dolayı kahvaltınızı yanınıza alacaklarınızla birlikte çam ve meşe ağaçlarının altında piknik masalarında yapabilirsiniz. Biz alana girerken birçok ailenin kahvaltı keyfinde olduğunu gördük. 
Yanımıza sadece oynamak için birkaç oyuncağımızı, hamaklarımızı, katlanır kamp sandalyelerimizi, su mataralarımızı, Pazar ekleri bol olan gazetemizi ve edebiyat dergimizi götürdük. Festival alanında kadın derneklerince ev yapımı yiyecekler ile diğer hazır sandviç/ekmek arası yiyecekler olan yeme-içme stantları açılacağı için yanımızda yiyecek bir şey taşımadık. Böylelikle harika mı harika patlıcanlı Arnavut böreğini, lezzetli mi lezzetli zeytinyağlı yaprak sarmasını, puf puf kabarmış çikolatalı ıslak keki, parmaklarımızı yedirtecek sıcacık kıygaça/lokma/pişiyi tatma fırsatını yakaladık. Stantlarda çeşit çeşit salatalar, kısırlar, gözlemeler, börekler, açmalar, poğaçalar, kekler, tatlılar ve ev yapımı limonatalar bulunuyordu. Rumeli mutfağı ızgara ve ocaklarını kurmuş ekmek arası isteyenleri bekliyordu. Siesta en aromalı kahveleri ile ayrı bir stanttaydı. Kahve olur da çay olmaz mı? Doğuş çay da festivalcilerleydi. Aromanın üzüm suyu, yeni tatlara açık olan herkese ulaşmak için sabırsızlanıyordu. Sıcakta susuzluğu gidermek de Erikli sularının göreviydi.  Festival alanının girişinde hamak satış standı ve el işleri stantları vardı. Minik el işleri, takılar, kitap ayraçları, çantalar, kapı süslerinin her biri festival hatırası adayı olmaya hazırdı. 
İlerleyen saatlerde de gölgelik olacağına inandığımız ve hamaklarımızı bağlamaya iplerinin yeteceğini mesafede olduğunu düşündüğümüz ikişerli dört ağacın arasına biri geleneksel ağ hamağımızı diğeri de koza şeklindeki kamp hamağımızı kurduk. Katlanır kamp sandalyelerimizi de hamaklarımızın yanlarına konumlandırdık. Ağ hamağımızın hemen önüne de oyun yaygımızı serip minik oyuncak bebeğimizi besledik, yemek saatini de böylelikle kaçırmamış olduk :) Günün brunch saatlerine denk gelen bu saat diliminde festival programı uyku saati görünüyordu ve ses sistemi ile alanın her yerinde uyku müziği yayını vardı. Bir yandan hamak sallanırken bir yandan yaprakların arasından süzülen güneş uyku müziği ile sizi uykuya davet ediyordu. Tabi ki uyuduk. Uykuya geçişimizde de bir macera yaşadık :) Favori hamağımız rahatlığından dolayı koza hamağımızdı, hepimizin gözü o hamaktaydı. Ağ hamağı da yere yakın kurmuştuk. Hem kızım rahat rahat otursun kalsın uyusun hem de bebeğini isterse orada uyutarak oynasın demiştik.  Minik kızım uyumak için ağ hamağa geçince, üstüne de bir sağa bir sola kıvrılınca tabi ki beklenen oldu ve yere yuvarlandı :))) Komiğine gitmiş olmalı ki gülerek yerden kalkıp hemen koza hamağı kaptı! İçinde de mis gibi de uyudu. Koza hamağından olan baba, hamaklar arası hızlı bir manevrayla uyumak için ağ hamağı kaptı. Elbette ki anneye hamak kalmadı :) Ama babanın kaderi kızı gibi hamaktan düşmek oldu, ipler ağırlığı taşıyamadı :))) Sonuçta, şekerleme yapmak için ebeveynlere emektar kamp sandalyeleri göz kırptı :)
Uyku saatinden sonra festival alanında küçük çaplı sevimli etkinlikler düzenlendi. Ormanlık alanda -artık evimizin her şeyi olan- Decathlon tarafından dağılan matlar ile toplu yoga yapıldı. İp oyunları, halat oyunları, sek sek, halka oyunları gibi sokak oyunları ormana taşındı. Grup oyunları oynandı. Hatıra fotoğrafları çekildi. Ve aslında, büyük bir çoğunluk bunlar yapılırken hala uyumaya devam ediyordu.

Velhasıl, pineklemek güzel şey dostum!

Daha fazlası için: 
#bursahamakfestivali

Çarşamba, Ağustos 30, 2017

SIĞACIK (Seferihisar)

SIĞACIK (Seferihisar)
Ne şirin bir kıyı kasabasıydı Sığacık. Sanırım yolumu yeniden oraya düşürmek istiyorum, dalgaların sesi eşliğinde daha uzun süre deniz kenarında kalıp güneşi batırarak ay ışığına selam verebilmek için, belki birkaç lokma ve birkaç yudumla birlikte, belki dalıp giden gözler ve akla düşen hayallerle birlikte, biraz omuzlarıma değip geçen hafif serin rüzgârla birlikte.

Bazı yerler vardır, daha önce gitmediğinizi, görmediğinizi, yaşamadığınızı düşünürsünüz. Sonra her adım atışınızda ruhunuzun daha önceden gittiğini, gördüğünü, yaşadığını hissedersiniz. İşte öyle bir his oldu içimde Sığacık için. Aynı hissi Datça’da yaşamıştım. Datça’nın havası, suyu, denizi, taşı, toprağı önceden yüreğime yazılmış, beni bugün bile duyguları ve beğenisi değişmeyen bir Datça aşığı yapmıştı. Sığacık da bana bu duyguları yeniden hissettirdi. Orda olanlar ne şanslı!
Sığacık, İzmir ilinin güneybatısındaki Seferihisar ilçesinin deniz kenarında şehir merkezine yaklaşık 50 km mesafede curcunadan uzak sakin bir beldesi/kasabası (Rota: 38.194647, 26.784493). Sokakların arasında dolaşırken öyle bir rahatlık, huzur, telaşeden uzaklık ve sakinlik hissediyorsunuz ki, dünyanın hep bu hızda dönmesini arzu ediyorsunuz. Aslında bu büyülü yavaşlık bir sürpriz değil, belde sakinlerinin ve yerel yönetimin bilinçli bir tercihi. Şöyle ki buranın daha önce ülkemizde duymadığımız bir etiketi var: “citta slow/sakin şehir”.

Citta slow,  sakin şehir, yavaş şehir anlamına geliyor. Seferihisar ilçesi, İtalyan Komitesi tarafından nüfusu 50binin altında kalmasından ötürü geleneksel yaşam tarzını koruduğu, mimarisine sahip çıktığı, modernleşme ve çarpıklaşmaya yenik düşmediği, el sanatlarını yaşatmaya devam ettiği ve yemek kültürünü fast food ile değiştirmediği için 2009 yılında simgesi salyangoz olan bu unvanı alıyor.  İlçede turizm, balıkçılık, zeytincilik, narenciye ve enginar tarımcılığını ağırlık kazanıyor.
Arnavut kaldırımlı sokaklardaki iki-üç katlı avlulu ve cumbalı evler, ege kıyılarının klasik yazlık beyaz evlerinden. Ruhunuz beyazın sonsuzluğu içinde kaybolurken renkli ahşap panjurlu pencereler, renkli kapılar, renkli çerçeveler, renk renk çiçekler, boyanarak süslenmiş duvarlar, kapı önüne soluklanmak için atılıvermiş hissi veren rengârenk ahşap masa ve iskemleler görsel bir şölen olarak başınızı döndürüyor, hele ki bizim gibi gündüz saati oradaysanız güneşin sıcaklığı ve ışıltısı bambaşka bir enerji yüklüyor her bir dokuya.
Bu evlerin hemen hemen hepsi butik otel, motel, pansiyon, restoran, kafe, gözleme evi veya hediyelik eşya dükkânı olarak hizmet veriyor. Egenin yeşilliklerinden yapılan çeşit çeşit zeytinyağlılar, gözlemeler, mantılar, buz gibi sulu sulu karpuzlar, el baklavaları, ev yapımı reçeller, ev yapımı turşular, limonatalar, karadut suları, kurutulumuş paketlenmiş yerel otlar her köşe başından adeta size göz kırpıyor. Her biri birbirinden özel olsa da en özel ve en güzel gözleme evi “İnci Hanım’ın Gözleme Evi”ydi. Elbette ki adından dolayı her durumda bir ayrıcalığı olacak benim için ama her şey bir yana çok lezzetli gözlemeleri vardı, Cumalıkızık gözlemelerini tahtından edecek lezzette hem de!
Limandaki Paşa Kaptan'ın Evini de unutmamak gerek:)
Bu sıcakta dondurma olmazsa ben o kadar dolaşamam diyorsanız; elbette haklısınız. Biz de, beldenin sakızlı dondurmasının meşhur olduğunu öğrenerek dondurmamızı yemeden edemedik.  O inatçı lezzetle karşılaşana kadar inat ettik ve çarşı tarafında Kecheese Dondurmacısı’nı bularak sakızlı keçi sütü dondurmamıza kavuştuk.
Hediyelik eşya dükkânlarında, yaza uygun tiril tiril etnik oryantal çizgilerde satılan şile bezi, şifon, ipek uçuş uçuş bluzlar, etekler, tulumlar, şalvarlar, fular ve kombin yapabileceğiniz rengârenk bez çantalar, küçük dekoratif biblolar, el yapımı taş boyama magnetler bulunuyor. 
Ülkemizin tarihsel geçmişinden dolayı hemen hemen yerde olan kalelerden Sığacık’ta da vardı: çarşı ile liman arasında kalan ilk olarak Selçuklular tarafından yaptırıldığı düşünülen ve daha sonra Kanuni Sultan Süleyman tarafından Rodos seferleri için onarılan Sığacık Kalesi. Bu küçük kalenin içinde akşam düzenlenecek bir organizasyonun masa, sandalye, sahne düzenlemeleri yapılmış olduğundan bahçesini gezmedik, dışından turladık. Tabi gözlerden kaçmayan bir gerçek varsa o da şuydu; sokaklara ve binalara bu kadar özen gösterilirken kalenin kendisinin kendisine neredeyse terk edilmiş olmasıydı. Sur aydınlatması var mı yok mu anlayamadım, bahçesi organizasyondan ötürü dağınık ve kirliydi, duvar ve kapıları bakımsızdı, info tabelaları yoktu, civarında çöp kutular, çöpler, araba parkları bütün görselliği alıp götürüyordu.

Biz o gün deniz kenarına geçip serin sulara kendimiz atmadık. Ama aynı günlerde bir arkadaşım da Akkum Plajı’nda zeytinyağlılar-kitap-deniz-güneş-kum-tatil keyfi yapıyordu. Mavi bayraklı bu plajlarda deniz tatili de yapabilirsiniz. Biz aklımızın bir köşesine yazdık.

Sığacık’ın göremediğimiz yüzü Pazar günleri kurulan yerel açık pazarı, gece saati açılan arastası, marinadaki mehtap ve Doğa Okulu. Bu liste de yeniden gelmek için güzel bir bahane işte! :)
Keşfe devam!

(Seferihisar Teos Antik Kent yazısını okumadan geçmeyin)

Pazar, Ağustos 27, 2017

ŞİRİNCE

ŞİRİNCE
(37.944045, 27.431545)
Mayaların gizemli adresi Şirince’deyiz: gerçi, tarih biraz şaşmış olabilir. Dünyanın sonunun geleceği ve sadece dünyada iki yerin kurtulacağını anlatılan Maya Takvimine göre 21 Aralık 2012 yılında burada olmamız (veya Fransa’nın Bugarach Köyü’nde) evet haklısınız daha yerinde olabilirdi :))) Ama bizim de yazılı hayat yolculuğumuzdaki Şirince takvim zamanımız bu zamanmış.

Özellikle yazın yerli ve yabancı turist akınına uğrayan adı gibi kendi de şirin olan İzmir ilinin Selçuk ilçesine bağlı dünün Rum köyü bugünün kasabası (aslında mahallesi) Şirince, bu yaz da beklendiği şekilde çoooook kalabalıktı -hiç olmazsa biz nüfusu 3 kişi artırmıştık :)- Gizemli Mayalardan dolayı son senelerde popüler haberlerle daha sık gündeme gelen Şirince, köklü bir tarihi mirasa ev sahipliği yapıyor: İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı ve Selçuk'a 8 km. mesafede tarihi mimarisi korunmuş turistik bir köydür. Özgün adı olan Kırkınca'nın efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği rivayet edilir. Rum telaffuzunda Kirkice, Kirkince ve nihayet Çirkince gibi biçimler alan bu ad, Cumhuriyet'in ilk yıllarında dönemin İzmir valisi Kazım Dirik'in talimatıyla Şirince şeklinde resmileştirilmiştir. 19. yüzyılda, özellikle ihracata yönelik incir üretimiyle ünlü, 1800 haneli bir Rum kasabasıydı. 1923'te Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi sonucu Rumların ayrılmasıyla (çoğu Katerini'nin Nea Efesos köyüne yerleşmiştir), Kavala'nın Müştiyan (Moustheni) ve Somokol (Domatia) köylerinden gelen mübadillerle iskân edilmiştir. Köyün evvelce bağcılık, şarap üretimi ve zeytinciliğiğe dayalı olan ekonomisi, bir tütün bölgesinden gelen yeni sakinlerinin elinde bir süre sekteye uğramış, ancak son yıllarda artan turistik önemine paralel olarak, bu sektörler yeniden gelişmeye başlamıştır. Bağcılık ve zeytinciliğin yanısıra, şeftali, incir, elma, ceviz yetiştirilir. 1950'li yıllarda 2000-3000 civarında iken sonradan 700'e kadar düşen köy nüfusu, 1990'lı yıllardan itibaren turizmin gelişmesiyle birlikte tekrar yükseliş eğilimi içine girmiştir. Köyde halen bazı Rum evleri pansiyon olarak hizmet vermektedir.” *https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/izmir/gezilecekyer/selcuk-sirince-koyu Şirince’nin tarihi kökeninin yanı sıra önemli cazibe kaynaklarından biri Nesin Vakfı’na ait iç içe geçmiş Matematik Köyü ve Felsefe Köyü. İlkokuldan üniversite öğrencilerine kadar geniş bir yaş aralığındaki matematik ve felsefe sevdalılarını buluşturan bu yapıda illa ki yaz okulu öğrencisi olmanız gerekmiyor, bizim gibi ziyaret ederek de ufkunuzu genişletebiliyorsunuz (Yazısını okumak için: TIKLAYINIZ).
Şirince’ye geldiğinizde, yaya trafiğine açık köy içi sokaklarda rahatlıkla gezebilmek için aracınızı girişte ayrılan alanlara park ediyorsunuz. İnsan yoğunluğunun olmadığı zamanlarda sokaklar arası araç trafiği muhtemelen vardır ancak yaz döneminde sıcaklığın etkisiyle sallapati gezinen yayalar araçlar büyük risk. Köy hafif yokuş yukarı, sokaklar arnavut kaldırımlı ve evler genelde beyaz boyalı iki katlı. Şirince evlerinin ününe ait Nişanyan Evleri tabiri kullanıyor. Bu tabirin mimari yazar Sevan Nişanyan. Köye yerleştikten sonra köy evleri köyün köklü tarihine uygun onarmaya restore etmeye başlıyor ve daha sonra bu tabir ortaya çıkıyor. Evlerin çoğu pansiyon olarak hizmet veriyor. Çarşı merkezinde birçok evi pansiyon/butik otel ve kafe olarak gördük. Sokak aralarında merdivenlerde köylü kadınlar örgü bebek veya sabunluk örüp satıyorlar. Yokuş yukarı başladığınız gezinizde sizleri önce birçok yaz yöresinde karşılaştığımız stand ürünlerin satıldığı küçük dükkânlar karşılıyor. Tezgâhlarda el yapımı doğal sabunlar, örme sabunluklar, örme incikli boncuklu bileklikler/kolyeler/küpeler, magnetler, anahtarlıklar, oyuncaklar, havlular, el işleri bulunuyor… Gerçi, Şirince’nin dillere destan el işleri yerini genelde hazır makine işlerine bırakmış durumda ya, neyse…
Yürüyüş boyunca yerel küçük dükkânlarda yöresel envai çeşit şaraplar (Şirince de Bozcaada (okumak için tıklayınız: BOZCAADA) gibi üzüm bağlarıyla ünlü) gözünüze çarpıyor. Dükkânların içine girip meyve şaraplarından tadabiliyor ve turistik alışverişinizi yapabiliyorsunuz. Sokaklarda aynı zamanda sıklıkla karşınıza karadut suyu ve mürver suyu karşınıza çıkıyor. Bazı dükkânlar yoldan geçenlere küçük kâğıt bardaklarda tadımlık ikramlarda bulunuyor.

Yol boyunca karşınıza çıkan ilk tarihi yapı oldukça harap görünümlü, üstüme ha yıkıldı ha yıkılacak dedirten 1800lü yıllara ait Aziz Dimitrios (Ayasosti) Kilisesi.Kilisenin girişi köyün arka yamacına doğru müthiş bir manzaraya bakıyor. Girişi açık, rahatlıkla girebiliyorsunuz. Daha da tepeye ilerledikçe sizi Aziz John Baptist Kilisesi karşılıyor. Burası daha turistik daha albenili bir hale getirilmiş. Kilisenin bahçesinde esen rüzgâr eşliğinde köyün beyaz evlerini karşıdan seyretmenize imkân veren bir kafe, gerçek tava dondurmacı, evcilleştirilmiş papağan ile fotoğraf çektirebileceğiz seyyar bir fotoğrafçı, hediyelik eşya dükkânı ve tarihi mahzen bulunuyor. Ayrıca, adetten olsa gerek avlunun bahçesindeki Meryem Ana figürlü tarihi su havuzuna para atıp dilek dileniyor. Bozuk paranız yok ise kafe size bozuyor.
Bu tepeden yola devam ettiğinizde artık yokuş yukarı değil de yokuş aşağı inmeye başlıyorsunuz. Köyü turlamanız için büyük bir çemberden rota çizilmiş. Köy merkezindeki çarşının sağından tırmanarak başladığınız yürüyüşe çarşı merkezine soldan inerek devam ediyorsunuz. Artık iyiden iyiye yorulduğunuzu hissedebilirsiniz. Eğer çok acıkmadıysanız yorgunluğunuzu kumda Türk kahvesi içerek biraz öteleyebilirsiniz. Acıktıysanız Şirince içinde birçok kafe var, kahvaltı – gözleme yiyebileceğiniz gibi esas tokluk için Şirince’den çıkıp Selçuk’a dönüş yolundaki çöp şiş restoranları ilk tercihiniz olsun.


Benzer Yazılar:
Nesin Matematik Köyü ve Felsefe Köyü
Efes Antik Kenti
Meryem Ana Evi
Yedi Uyurlar Mağarası

Cumartesi, Ağustos 26, 2017

FİNCAPLI (SİNCAPLI) KAMP

FİNCAPLI (SİNCAPLI) KAMP
Kampın adı böyle ne kadar sevimli değil mi? Fincaplı Kamp :) Biz fincap diyoruz ama arzu ederseniz siz sincap diyebilirsiniz tabi :)) Bazı kelimelerin fonetiği ebeveyn kulağına küçük çocukların dil gelişimlerini tamamlayıncaya kadar yarım telaffuz ettikleri halleriyle bir başka güzel geliyor. Adeta yetişkin dünyasından renkli çocuk dünyasına açılan minik kapılar görevini görüyor, dünyayı sevimleştiriyor. Her kampımız bizim için özel bir kamp ama bu kamp adından dolayı daha bir özel, aramızda gizli bir iletişim, söz birliği gibi: Fincaplı Kamp.
Çeşitli kamp&karavan alanlarının bize hitap edip edemeyeceğini tartarten elimizin altındaki bütün enstrümanları kullanmayı tercih ediyoruz. Bunun için gidenlerin yüzyüze sohbetteki tecrübeleri kadar tanıtım web sayfaları, kampçılık grupları, ios ve android tabanlı aplikasyonlar ve gezginlerin sosyal medya hesapları da oldukça yol gösterici oluyor. Fincaplı Kamp’a da yine temel bir dizi seçme-eleme kriteriyle (aile kampı, temizlik, ulaşım gibi) ulaştık. Ancak bu sefer farklı öncelik sırası yaşadık: Fincaplar :) Kamp alanında neredeyse evcilleşmiş gibi sincapların dolaştığını görünce mutlaka gitmeliyiz dedik. Gidince de gördük, evet sincaplar her yerdiydiler, ellerimizle besledik :) Hatta bir tek sincaplar değil, birçok köpek de kampsever sahibi ile kamp yapıyordu. Minik tüylü arkadaşlarımızı da bol bol severek kampın tadını çıkardık.

Fincaplı Kamp’ın kampın gerçek adı HIPO KAMP (Eski adıyla Denizatı Kamp). İzmir’in mavi bayraklı koylarından biri olan Gümüldür sahiline açılan kamp oldukça geniş bir alanda hizmet veriyor. Bu alanda birbiri ile dirsek teması halince üç işletme içiçe bulunuyor: Denizatı Tatil Köyü , Monkey Park ve Hipo Kamp.  Girişte sizi yıllanmış palmiye ve çam ağaçları karşılıyor. Sağ tarafta resepsiyona uğrayarak kamp kaydınızı yaptırıyorsunuz. Kamp müdürü (Levent Bey) size kampçılık türünüze göre (çadır veya karavan, kısa süreli veya sezonluk gibi) en uygun yerleri gösteriyor. Güneş altında kalmamayı hesap ederek, çadır ve karavan önlerinde oluşturulan görünmez patikaları engellemeyecek, komşunuzun hareket alanını kısıtlamayacak, anten ve elektrik bağlantılarını zorlamayacak yerlere yerleşebilirsiniz. Kampın bu kadar geniş bir alana yayılması ve buna bağlı kalabalık katılımcı profiline sahip olması nedeniyle mümkün olan en iyi düzeyde idare edildiğini söyleyebiliriz. Bazı kurallar bazı kampçıları sıkıyor deniyor, haklı olabilirler. Hatta kurallara daha da sıkı uyum sağlanmasına dikkat edilirse iddialı bir kamp olarak anılabilir. Zira bu haliyle bile günübirlikçi, geçerken uğradımcı ya da kontrolsüz maceraperestlerin uzak durduğu ve kendine müdavimler edinmiş bir kamp olarak anılıyor. Biz bile bir kamp alanından o kadar memnun kaldık ki, bir sonraki sezon için yeni yer keşfetme duygusu ile konfor duygusu arasında hâlâ seçim yapamıyoruz.
Kamp alanında elektrik, aydınlatma, anten bağlantısı, mini bakkal (her sabah taze ekmek, boyoz (poğaça), gevrek (simit) geliyor. Pratik yiyecekler –süt, yumurta, yoğurt, makarna gibi- ve içecekler bulunuyor), giyinme-soyunma kabinleri, sahilden çıkınca kullanmaya hazır hızlı duşlar, güneş panelli ısıtmaya sahip banyolar, tuvaletler (banyo ve tuvaletler sabah ve akşam temizlik görevlilerince sürekli temizleniyor. Her lavaboda köpük sabun bulunuyor. Tuvalet kâğıdı veya kâğıt havlunuzu yanınızda taşıyorsunuz. Tabi ortam temizliğini devam ettirmek size kalıyor. Yani nasıl olsa temizleniyor diye başkalarının da hakkı olan mekânları kirletmek artık kişinin kendisiyle ilgili bir durum. Evinizde öyle değilsiniz değil mi?), bulaşık yıkama tezgâhı, çamaşır yıkama tezgâhı, ada tezgâhlı mutfak (otomatik aydınlatmalı mutfakta birçok ocak ve ayrıca fırın da var)  bulunuyor. Kamp alanı oldukça merkezi bir bölgede kalıyor, mahrum bölge sıkıntısı hiç yok. Kamp ana girişindeki anayoldan sağ veya sol güzergâhtan (hatta yürüyerek veya bisikletle bile) birçok markete, simit fırınına, pasta fırınına, pastaneye, pideciye ulaşabiliyorsunuz. Hatta gitmeden ayağınıza gelenler de var :) kamp alanına sabah erken saatlerde seyyar simitçi geldiği gibi sahile de gün içinde süt mısırcı, helvacı, midye dolmacı vb geliyor. İçme suyu ihtiyacınız da her akşamüstü kamp alanına gelen damacana su satan araç ile sağlanıyor. Yiyeceklerinizi saklamak için ortak alanlarda konumlandırılan buzdolapları var. Biz bu konuda bu kadar büyük bir kamp alanında dolapiçi eşyalarımızın yer değiştirilmesinden hoşlanmayacağımız için kendimize ikinci el buzdolabı satın aldık ve kamp dönüşü yine sattık.
Kampın sahile açılan kapısında sizi deniz kenarına henüz gelmeden kum üzerinde beton masalar ve beton banklar karşılıyor. Burası akşam saati binbir renk cümbüşü oluyor. Kimi masada eğlenen gençler, kimi masada gitar çalan romantikler, kimi masada bir araya gelen çocuklar, kimi masada aileler… Her biri bambaşka… Ağaçlık alanda yangın riskine karşı masaların olduğu bu alanda kömürlü mangalınızı yakmanıza izin veriliyor. Biraz daha ileride şezlonglar ve güneşlikler bulunuyor, sayısı kısıtlı, elbette kişi sayı fazla olduğu için artık kimin kısmetineyse.

Kamp alanının mahrum bölgede kalmadığını ana girişten birçok yere ulaşılabildiğini söylemiştim. Aynı şekilde sahilden yürüyerek de merkezi park alanına ulaşabilirsiniz. Park alanında yürüyüş yapabileceğiniz, bisiklete binebileceğiniz, ginger kullanabileceğiniz bir güzergah mevcut. Çocukların eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak için trambolin, jetonlu oyuncaklar ve langırt gibi oyun aletlerinin olduğu bir alan ve hem çim alanda minderli hem de bahçe mobilyalı bir kafe de var. Kamp alanından gece el veya kafa feneri ile Gençlik Parkına gidebileceğiniz gibi gündüz de bu koyda denize girmeyi tercih edebilirsiniz.
Fincaplı Kamp (Hipo Kamp), gelmeden edindiğimiz bilgilere göre kendine müdavimler yaratan, yıllar yılı karavanlarıyla veya sezonluk çadırlarıyla aynı yeri kullanan, birçok seveni olan bir kamp alanıymış; ki bizim bir haftalık kampçılık maceramız onların yanında çok kısa olsa da biz de aynı fikirdeyiz. Müdavimler bulundukları yeri o kadar sevip benimsemişler ki her biri (ister karavan olsun ister çadır olsun) çevre düzenlemesi yapmış. Kimi atıl cam şişelerden denizci konsepti yapmış, kimi beyaz hamağını dekoratif asıp fotoğraflarını mandallamış, kimi kumlardan kolayca temizlenmek için çim halı kullanarak mini bahçe yapmış, kimi rengârenk gece lambaları ile girişini süslemiş… O kadar güzel uygulamalar vardı ki; yer sahiplerinin ruhlarını içimizde hissettik. Ve çok şanslıydık, komşumuz 25 senelik tecrübeli bir kamp müdavimi olan Şayeste Teyzeydi. Her kamp maceramızın klasiği, çadırımızı afallayıp bir süre kuramama ve en sonunda bitap düşüp kurmayı bırakmayı yine yaşadık. İşte tam da bu noktada bunu fark eden Şayeşte Teyzenin muhteşem komşuluğu başladı. Sıcaktan bunalan bizlere önce soğuk su ardından tazecik demlenmiş sıcak çay ikramı bizi mutlu etti. En minnet duyduğumuz ikramı ise yolculuktan yorulan, uykusu gelen ama her şeye el atmaya çalışan, bazen de bizim uyarılarımıza maruz kalıp canı sıkılan minik Bade ile ilgilenmesiydi. Naif ses tonu, düzgün Türkçesi ve maşallah hiç eksilemeyen güleryüzü ile Şayeste Teyze, kampta hafta içi yalnız kalırken hafta sonu ona İzmir şehir içinden gelen çocukları ve torunları eşlik ediyormuş. Seneye yine burada olursak umarım Şayeste Teyze ile yine beraber oluruz.

Doğa bizi bekle, yeni deneyimler için yeni kamp maceralarına hazırlanıyoruz!
Diğer yazıları okumayı unutmayın:
Monkey Park’ta Macera Parkuru
Fincaplı Kampta Közlenmiş Domates İçinde Menemen
Şirince
Nesin Felsefe ve Matematik Köyü
Efes Antik Kenti
Yedi Uyurlar Mağarası
Meryem Ana Evi
Teos Antik Kenti

Salı, Temmuz 25, 2017

KOCAYAYLA KAMPI

KOCAYAYLA KAMPI
Hani şu çok bilindik “her yolculuk, yeni bir serüvendir”, “her kamp, bir diğerinden başkadır” ve “bazı anlar vardır ki; pişmiş tavuğun başına gelmez” cümlelerini tek bir paragraf içinde kullanabilenler el kaldırsın :) Bu arada tabi bize de bir alkış gelsin ki zira şimdi yazacaklarım  tüm bu cümleleri içeriyor olacak :) Hadi başlayalım!

Serüvenimiz, geçen sene birincisi düzenlenen, bizim ise Pazar günü diye ikinci günü anca öğleden sonra yola çıkmamızdan dolayı sonuna yetişebildiğimiz, bu nedenle hayıflandığımız,  toplanan otağı ve biten at gösterileri aklımızda kalan 2. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği’ne ait (Şenlik yazısını okumak için: TIKLAYINIZ).
Rotamızı Bursa ilinin Keles ilçesindeki Kocayayla’ya çevirdik (Ayrıca okuyunuz: Barakli-Bogazova Mevkii ve ARAS GOZESI ve SADAGI KANYONU - ORHANELI).  Çocukluğumdan biri çok kereler günübirlik geldiğimiz, başka bir kamplı şenlikte karavan+çadır ile başka bir bahar şenliğinde kamp yaptığımız Kocayayla, Bursalıların nefes aldığı alanlardan biridir. Bölgede şenlikler, büyük piknikler, dağ yürüyüşleri düzenlenir. Yolculuğumuz, genel olarak dönemeçli ve yamalanmış asfaltta geçse de Orhaneli Yolu üzerindeki yol yapım çalışmaları trafik kapama dışında kolay geçti ve kamp alanına rahatlıkla ulaştık (Kamp alanı detaylı bilgileri için: TIKLAYINIZ). 25-30 metre yükseklikteki oksijen kaynağı çam ağaçlarının altında çadırımız kurmak için gözümüze mis gibi (!) bir yeri kestirdik. Su kaynağı olarak çeşmeye yakındı, elektrik almak için idari binayla mesafesi uygundu, tuvaletlere yeter mesafedeydi,  eğimi uygundu, toprak yüzeyine çıkmış büyük ağaç kökleri yoktu, eşyaları taşımak için otoparka yakındı. Yayla sorumlusu da yerimizi uygun buldu. Kamp komşularımız da içimize sindi. “E hadi o zaman, haydi kuralım” dedik :)))) Çadırımızı kurmaya başlarken, aynı model çadıra sahip yeni gelen bir aile ilk kez kuracakları için bizden yardım istediler (yardımlaşma hem Türk kültürümüzde var hem de outdoor sevdalılarının olmazsa olmaz kuralı), önceliği onlara verdik, çadırlarını birlikte kurduk. İşte bu noktadan itibaren macera başlıyor, tavuğu pişirmeyle başlayalım :) Sıra bizim çadırı kurmaya geldi, yarı yarıya kurduk/az kaldı/ ne de çabuk oldu/ elimiz alıştı derken orta pol, kanalından geçerken takıldı ve içindeki lastiği koptu! Aman Allah’ım!!! O çıt sesi ve lastikten kurtulan polün dağılarak topraktaki çam iğnelerinin üstüne düşüşündeki ses, sanki koca dağda yankılandı. Bu noktada aslında ben sınıfta kaldım, canım sıkıldı, keyfim kaçtı, moralim bozuldu, yüzüm düştü, toplanalım şehre inelim geceye dedim. Çünkü önceki kamplardan birinde eski çadırımızın da polü kırılmış ve sıkıntı yaşamıştık. Aynı olay yeniden başımıza gelmişti. Ve yine ben evrenin mesajını algılayamayıp sorunu çözemedim. Çadır kurmaya ara verip çocuk taşıyıcılı sırt çantamı sırtlayıp şenlik alanına koyulmakta buldum çareyi, çünkü lastiğin polün içinden geçecek kadar yeterli olduğuna inanmıyordum.
Ama öyle değilmiş. Ben doğa dersini geçemesem de aslında biraz uğraşarak ve morali bozmadan tamir oluyormuş. Kızımla eşyaları arabaya artık yerleştirmeli diye kamp alanına geri dönerken bir baktım ki Murat, hiç üşenmeden (nasıl yaptığını hala sır olarak saklıyor) polü tamir ettiği gibi çadırı bile kurmuş komşularla (üstüne üstlük biraz daha ötede aynı model çadır da kurmuş). Demek ki her kamp, bir öncekinden her yönüyle bambaşkaymış :) Geri gelen hevesimle kalan işlere devam ettik. Şişme yatağımızı şişirdik, giriş yaygısını yaydık ki (işte o tavuk da pişti geçen bu süre zarfında); yağının üstünden çadırın içine doğru sular akıyor. Eyvahlar olsun! Çeşme yok, dökülen su yok. Bu su da nerden geliyor! Alelacele yaygıyı kaldırdık ve topraktan bir cm çapında bir delikten su fışkırıyor. Olacak şey değil! Yan komşumuz (senelerdir tüm yaz 15 günde bir gelip ailece haftasonu kampı yaparlarmış ve çadır yerleri hep aynıymış) bizden daha büyük bir şaşkınlıkta. Yayla sorumlusuna telefon ederken dar telaş çadırı arkada başka bir bölgeye taşımak için kazıklarını sökmeye başladık. Bu sırada su, eğimden dolayı aşağıya akarken aşağıdaki yan komşunun çadırına sızmaya başlamıştı. Hemen imece usulü suya yön vermek için keserle toprakta kanal oluşturduk. Bu sefer doğa ananın vermek istediği problemlerle baş edebilme dersini kaçırmadım, dersi geçtim.
Pişmiş tavuğumuzun başına talihsizlikle gelmeye devam ediyor :) Çadırın arka kazığını çekince bu sefer topraktan daha da güçlü bir su fışkırdı. Ve o su da yolunu buldu, arkadaki komşunun çadırını doğru akmaya başladı. Bu arada bir aile (biz) çadırını toplayamadan kuru bölgeye kaçırmaya çalışıyor, bir aile (arka komşu) su için yeni bir kanal kazmaya çalışıyor, diğer aile (yan komşu) gelen yayla sorumlusuna topraktan fışkıran suları gösteriyordu.

Sular, az yukarıda bulunan idari binaya giden temiz su hatlarıymış. Ama yıllar önce yüzeye çok yakın döşendikleri için çürümüşler. Biz de nasıl denk getirdiysek çadır kazığını gidip o hatların üstüne kakmışız. Senelerdir aynı ağaç arasına çadırını kuran komşu bile bizim bu müthiş su hattı bulma enerjimize şaşırdı kaldı. İçgüdüsel, bakır tel çubuk olmadan su hattı bulunur, bilginize! :)) Bu duruma, keşifti, malzemeydi derken birkaç kez gelen görevliler de şaşırdı. Neyse ki bundan başka bir atraksiyon yaşamadık. Yeniden çadırımızı kurduk, eşyalarımızı yerleştirdik, şenlik alanına inip biraz gezdik, karnımızı doyurduk, sonra kahvaltı ihtiyaçlarımız için aracımızla 4-5 km uzaktaki Keles Köyü merkezine yol aldık.
Şehir 33 derece civarlarında yanarken, yayla öğle saatlerinde 27-28 dereceydi ve “esiyordu”. Çam ağaçlarının altındaki gölgede kalan kamp alanı birkaç derece daha serindi. Gecenin ilerleyen saatlerinde serinliğin kendini iyice hissettirmesiyle birlikte kamp ateşi yakmanın zamanı geldiğini anladık.
Kamp alanında olduğumuz için belirli noktalarda kamp ateşi varilleri vardı. Yukarı bölgeden kırık dallar, parçalanmış kütükler, çalı çırpı ve kozalak toplayarak kamp ateşimizi yaktık: biz büyükler ısınmak için küçükler ise ayılardan korunmak için! Çünkü sabah yola çıkmadan önce tesadüf izlediğimiz belgeselde doğal kamp alanında maceracı bir grup kamp kuruyor, ancak gece etraflarını ayıları sarmaya başlıyordu. Onlarda ayıları uzaklaştırmak için ateş yakıyorlardı. Çocukluk güzel bir şey ve hayalleri ölmeyen büyüklük de. (Bu arada söylemeden geçemeyeceğim, bu ayı macerası sabaha karşı saat 3 civarında ayı sesi duyuyorum diyen bir ufaklığın (kızım!) uyanması ve rahatlaması için maaile fenerle dışarıya çıkıp kamp alanını turlamamızla devam etti. Neyse ki atvli kamp alanı görevlileri sürekli güvenlik kontrolü yapıyordu da ayılar çadırlara gelmiyordu:))) ) Sabaha karşı sıcaklığı 13-15 derecelere kadar indi. Çadırımız yazlık çadır olduğu için sıcaklık muhafazası kısıtlıydı. İçinde fanlı ısıtıcımızı kullandık. Yanımızda ince bir polar pikemiz vardı. Ancak ısıt..ıcı konforuyla ona bile ihtiyacımız olmadı, ince penye eşofmanlarla (hatta ben kısa kollu) rahat bir gece geçirdik.

Tuvaletler, betonarme binalarda dağ tuvaletleriydi. Sular akıyordu. Şenlikten dolayı nüfus patlaması yaşanmadan önce içeride sıvı sabun ve tuvalet kâğıtları vardı. Sonrasında elbette ki kalmadığı gibi temizlikte azaldı. Ama yine de o kadar kalabalığa karşı iyiydi. Duş ortamını bilmiyorum, ihtiyacımız olmadı. Kırsal bölge kamp alanı olduğu için mutfak/mutfak tezgâhı gibi bir alanları yoktu. Mangal yakılması için çok sayıda hazır mangal yeri vardı. Orta bölgede de çok musluklu büyük bir çeşme vardı. Elektrik sıkıntısı yaşanmıyordu. İdari binalardan uzak yerler için ağaçların arasından hatlar çekilmişti. Birkaç çocuk oyun parkı vardı. Ayrıca mescit de bulunuyordu. Otopark girişinde de köye inmek istemeyenlerin ihtiyaçlarını tedarik etmeleri için bir büfe hizmet veriyordu.

Pişmiş tavuklu, atraksiyon dolu, birbirine benzemeyen kamplar dizisinin bir parçası olan bu kamp serüvenimiz de böylece hafızalarımızda yerini aldı.

Bedensel ve zihinsel güçlendiren doğa ana yeni maceralarında buluşmak üzere, şimdilik hoşçakalın!

Not: Diğer kamp yazılarını okumayı unutmayın.
Datca

Cumartesi, Temmuz 22, 2017

TÜRK DÜNYASI ATA SPORLARI ŞENLİĞİ

TÜRK DÜNYASI ATA SPORLARI ŞENLİĞİ

Orta Asya Türk Devletleri ve akraba topluluklarının katıldığı 2. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği, Bursa Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde de 22-23 Temmuz tarihlerinde iki gün süren etkinlikler dâhilinde geçen sene olduğu gibi bu sene Keles ilçesi Kocayayla Kamp ve Mesire Alanı’nda düzenlendi. 
Şenliğin en coşkulu olduğu gün birinci günü olan cumartesiydi. Geçen sene kent genelinde şenlik duyurularını gördükten sonra cumartesi günü genel olarak iş günü olduğu için Pazar günü kahvaltıdan sonra büyük bir merakla yola koyulmuş ancak hüsranla evimize geri dönmüştük. Çünkü yaylaya varış saatimiz öğleyi geçtiği ve rüzgârdan kurulan otağın dağılması nedeniyle birçok oba ve çadır toplanmış, atlar gösterilerden yorgun düştükleri için dinlenmeye çekilmiş, yiyecek içecek stantları ise kapatılmıştı. Bu duruma hazırlıksız yakalandığımız için birkaç hatıra fotoğrafı çekip seneye birinci gün gelecek şekilde işlerimizi düzenleyelim temennisiyle evimize dönmüştük. İşte bu sene yayla alanında kamp kurarak kültürel mirasımıza sahip çıkarak hem şenliği daha yakından takip etmeyi hem de maceralı bir hafta sonu dağ kampına imza atmayı hedefledik (Kamp yazısını okumak için: TIKLAYINIZ). Umarım, 2018 yılı etkinliği Pazar günü de tam gün devam edecek şekilde planlanır. Zira yine cumartesi çalışan kesim için (geçen sene etkinliğin ilk senesi olmasından da dolayı elbette) Pazar günü yaylaya vardığında program erken kapanışa geçmişti.
Şenlikte, şanlı bir geçmişe sahip olan Türk milletinin gelenek ve göreneklerini temsil ettiği obalar, kımız, yoğurt, mantı ve çiğbörek yapımı, kilim dokuma, kılıç ve bıçak üretimi, gibi geleneksel el sanatlarının yer aldığı çadırlar, derneklerin kültürel obje, giysi veya yöresel lezzetlerinin satışını yaptığı arasta, tarihi spor oyunları, pars ve kuşak güreşleri, mangala, atlı güreş, rahvan atları yarışı, atlı akrobasi gösterileri,  at üzerinden ok atma, temsili atlı savaş/mücadele gösterileri, kökbörü gibi savaş ve strateji oyun ve gösterileri yer aldı (Detaylı bilgi için: TIKLAYINIZ). 
Şenlikte ayrıca halk dansları, geleneksel bir Türk çalgısı olan dombra ve yerel türkülerin icra edildiği konserler yer aldı. Şenliğe, 23 ülkeden 215 sporcu 50 kültür temsilcisi 236 soydaş ile Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Moğalistan, Altay Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Kırım, Afganistan, Çin-Doğu Türkistan-Uygur Özerk Bölgesi, Dağıstan Özerk Cumhuriyeti, Tataristan, KKTC, Gürcistan (Karakalpaklar), Makedonya, Bulgaristan, Kosova, Irak Türkmeneli, Suriye Bayır-Bucak, Romanya, Macaristan, Pakistan ve Türkiye’den sporcular ile STK temsilcileri katılım sağlamıştı. Her bir gösteri izlerken veya her bir çadırı gezerken duygulanmamak mümkün değildi.
Şenlik alanına ulaşım özel araçlarla sağlandığı gibi Merinos Kültür Merkezi’nden de toplu taşıma için otobüs seferleri düzenlenmişti. Alanda kurulan otağı ve çadırlar ile sıcaktan ve güneşten korunmak, dinlenmek, oturup bir şeyler yemek mümkündü. Arasta veya kurulan diğer yiyecek içecek stantlarında farklı lezzet satıştaydı. Kurulan çay ocaklarından alacağınız tavşankanı çay veya közde pişirilen Türk kahvesi keyfini dinlenmek için iyi bir seçenekti. Tüm şenliklerin vazgeçilmezi dondurmacı, balon satıcıları ve pamuk şeker arabaları yine bizimleydi. Hazır yiyecek standlarına uğramak istemeyenlerin şenlik alanının mesire alanı olmasından faydalanarak piknik ve mangal yapma imkânları vardı. Üst bölgede çam ağaçlarının altına ayrılan kamp alanında birçok altyapı imkânı vardı. Kamp alanında tuvaletler, çeşme, idari bina, mescit, büfe ve otopark yer alıyordu.

Emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve diyorum ki;
Bir Türk, Dünyaya bedeldir!*


* Bir Türk Dünyaya Bedeldir
Gazi Mustafa Kemal Paşa, Türk askerinin ölçülmez kıymeti hakkındaki fikrini tarihi bir cümlesiyle ifade etmişlerdi. 1924 yılı Ağustosunda, Kastamonu’da asker koğuşlarını ziyaretten çıkarken; “Bir Türk, on düşmana bedeldir” yazılı levhayı gördü. Subaya levhayı göstererek sordu:
-“Öyle midir?”
-“Evet Paşam.”
-“Hayır, çocuğum, bence öğle değildir. Bir Türk dünyaya bedeldir.”
Kaynak: Hilmi  Yücebaş, Atatürk’ten Nükteler, Fıkralar ve Hatıralar, İstanbul 1973, s. 104
Şenliğe ait basın bültenleri için tıklayınız: